Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı

 

Resulü Ekrem her bakımdan insanların en büyüğü ve en mükemmelidir, şefkat ve merhameti, kerem ve mürüvveti, zekâ ve fetaneti, alicenaplığı hiç kimse ile ölçülmez, Resulü Ekrem-i herkes büyük tanırken, o daima mütevazi, fedakârdı. Fakir bir hayat geçirir, fakirliği küçük görmez, bazen mübarek evinde kuru ekmek bulunmadığı zaman karnına taş bağlayarak açlığı giderdiği vakitlerde olurdu.

Adaletten, eşitlikten ayrılmaz, kimsenin kalbini kırmaz, düşmanlarına af ve müsamaha ile muamele ederdi.

Hazreti Peygamberimiz, bütün Tanrı elçilerinin afdalidir. Kendisi daima iyi ve en temiz bir insan gibi yaşardı. «Ben ancak bir beşerim, size dininize ait bir şey emredersem, benim ancak bir beşer olduğumu biliniz,» buyurdu. Daima Allahlın birliğinden, azametinden, Allaha ibadetten ve onu sevmekten bahseder ve kendilerinin de «ben ancak iyi ahlâk ve faziletleri tamamlamak için gönderildim» derdi.

Daima tabiat ve insaniyet dairesinde insanlara hayatı, hakikati öğretir, doğru yolu gösterirdi. Bunun için İslâmiyet, dinlerin en sadesi, en tabisi, ve beşeri olanıdır.

Hazreti Peygamberden sonra, onun vekili olarak seçilen ünlü sahabeler şunlardır: H. Ebubekir, H. Ömer, H. Osman, H. Ali’dir.

Beğen Paylaş!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.009 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?