Örf ve Adetler

 

Kanunlarla belirlenmemiş olan, halkın kendiliğinden uyduğu toplum kurallarına örf ve âdetler adını veriyoruz. Bir başka tarif de şöyledir: Örf ve âdet, belirli bir kişinin veya meclisin iradesiyle oluşmayan, halkın kendiliğinden benimseyip uyduğu, belirli bir süreç içindeki uygulamalar ve sosyal davranış alışkanlıklarıyla ortaya çıkan Kurallardır.

Aslında örf ve âdet arasında bazı farklılıklar yok değildir. Örf, iyi olan alışkanlıklardır. Toplumun iyi olarak yapageldiği, aklın da kabul ettiği güzel uygulamalardır. O yüzden Kur’an’da geçen “Ma’ru’fu”(iyiliği) (emretme) kuralı, örf’ün emredilmesi şeklinde anlaşılmış ve kabul edilmiştir.

Âdet ise, hem iyi hem de kötü gelenekler için kUllanılır. İnsanlar arasında kesintisiz devam edegelen bu davranışların kimileri iyi ve yararlı, kimileri de kötü ve zararlıdır; Başlık parası gibi.

Örf ve âdetin yanında bir de temaül kelimesi kullanılır. Temaül, öteden beri uygula gelen kural anlamına gelir. Daha Çok kanuni nitelik kazanmamış ticari işlemlerde başvurulan bir kurallar bütününü gösterir.

Örf ve âdetler bir zorlamanın sonucu değillerdir. Kanun zoruyla durmazlar. Aksine, halkın kendi istek ve arzusuyla ortaya çıkar ve devam ederler. Kişinin gündelik hayatına örf ve âdetler hakimdir. Kolay kolay bir kimse bunlara sırt çeviremez. Karşı tavır alışlar, kişiyi toplumun dışında kalmak gibi bir durumla başbaşa bırakır.

Beğen Paylaş!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.171 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?