Bir Duble Sohbet

İnsan Hayatında Sohbetin Önemi

İnsanlar topluma tutunabilmek adına birbirleri ile, tanışmak, diyalog kurmak, sohbet etmek zorundadır. Aile hayatında, okul hayatında, iş hayatında, kısacası hayatının her evresinde karşısındaki insanla diyalog halinde olması gerekir. Günlük hayatımızdan bir örnek ile sohbet etmenin ne kadar gerekli olduğunu gösterelim. Örneğin; her zaman ekmek almak için gittiğiniz fırına, bir cümle bile kurmadan ihtiyacınızı gideremezsiniz. Bu örneği okuduktan sonra aklınıza buna benzer hayatımızın her anında olan diyaloglar gözünüzde canlanmıştır.

Sohbet etmek, aile içinde de çok önemli yer kaplar. Aileniz ile gündüz olsun gece olsun bir şeyler paylaşmak istersiniz. Gününüzün nasıl geçtiğini ya da o gün için başınıza gelen ilginç bir olayı aktarmak istersiniz. Aynı şekilde ailenizde ki bireylerin de sizinle bir şeyler paylaşmasını istersiniz. Sabah kahvaltınızda bir “ Günaydın ” kelimesi bile bizlere enerji verir. Özellikle bu şekilde olan diyaloglar günümüzün iyi geçmesini sağlar. Ve akşam eve geldikten sonra topluca yenilen akşam yemeği sonrası demlenen o güzel çayın eşliğinde olan sohbet, hem ruhen rahatlatıyor hem de damak tadınızı farklı diyarlara götürüyor..  İşte bu güzel aile içi sohbetiniz bittikten sonra artık ev dışı insanlara yönelerek sosyalleşmek istersiniz.

Yani arkadaşlarımıza yönelerek yeni bir sohbet kurma ihtiyacı duyarız. Arkadaşlarımızla olan sohbetin yeri ve önemi daha da büyüktür. Kendimizi ev içinde olan stresten korumak adına yapabileceğimiz en büyük aktivitelerden biridir.


Aile İçi Yaptığım Sohbetler Beni Geriyor

Bazen aile içi yaptığımız sohbetler, birçok yaş grubundan bireyi tabi ki rahatsız edebilir. Yani istediğiniz cevapları duymamak ya da istemediğiniz bir olayın gün yüzüne çıkması gibi durumlarda ailemizden uzaklaşırız. Bu gibi durumlarda ne olursa olsun anne ve babaya olan saygınızdan ödün vermemeniz sizin için daha yararlı olur. Ters cevaplar, afralar ve tafralar evde huzur bırakmaz. Bu yüzden böyle durumlarla karşılaştığınızda cevaplarınızı sakin tutun ve arkadaşlarınıza yönelmeniz sizin için daha iyi olur. Böylelikle hem ailenizi zedelemezsiniz hem de kendinizi yıpratmazsınız.

Arkadaşlarım Beni Rahatlatamıyor

Gün içi olan streslerden dolayı aileniz ya da arkadaşlarınız sizi rahatlatamayabilir. Bunun birinci sebebi, onların da kendine özgü bir hayatı ve sorunları olmasıdır. İkinci sebebi ise, o gün diyalog kurma, sohbet etme havasında olmamasıdır.

Şuan düşünüyorsunuzdur, benim de havamda olmadım birçok günüm var fakat, ben daha ılımlı yaklaşıyorum diye. Bu durum da olabilir insanların nasıl fiziksel özellikleri birbirlerinden farklılık gösteriyor ise, ruhani halleri, kişilikleri de birbirlerinden farklılık gösterir. Eğer tanıdığınız insanlarla iyi bir diyaloğa giremiyor iseniz yeni arkadaşlıklar kurmayı deneyin. Yeni arkadaşlıklar sizlere yeni bakış açıları kazandırır.
Biz insanlar her zaman karşımızdaki insana karşı anında atak yapamayabiliriz. İnsanoğlunun yapısında utangaçlık, çekingenlik de vardır. Karşınızdaki ile sohbet ederken dilin sürçmesi, bir olayı anlatırken kekelemek vb. birçok olay sanki yeni tanıştığımız insanlara karşı bizi mahcup eder düşüncesi beynimizi kemirip durur.

Reel hayatınızda bu gibi sorunlarla çok karşılaşabilirsiniz. Önceden insanlar birbirleri ile konuşmakta zorlandıkları için mektup ile iletişim kurarlardı. Yani bir nevi kağıt üzerinde sohbet ederlerdi. Fakat günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile artık mektuptan daha çok birbirimize mail atarak anlaşır hale geldik. Mail de yetmedi sohbet siteleri ortaya çıktı. Chat siteleri de yetmedi sosyal medya platformları ortaya çıktı.

Sosyal Medya Platformundan Çok Sıkıldım

İnsanlar gerek kendi cinsinden gerek karşı cinsinden arkadaşlıklar kurmak ister. Sosyal medya platformu bunu gayet iyi sağlayabilir. Fakat, kişiyi direk gördüğünüzden bu durumun bir heyecanı kalmaz. Bunu şöyle örneklendirebilirim. Mesela, yeğeninizle parka gittiniz ve parkta pamuk şeker satıcısı gördünüz. Yeğeniniz pamuk şekeri gördü ve istedi. Siz de direk aldınız. Yani hemen istediği şeye kavuştu. Bu durum çocukta bir heyecan bırakmaz. Yani nasılsa alıyor diye beyninde bir düşünce kavramı oluşur. Aynı durum her yaş grubu insan için de geçerlidir.

Burada anlatmak istediğim, yeni tanışacağınız insanı direk sosyal medyadan görmek cazibesini kaybetmesini sağlıyor. Şöyle bir söz ile de açıklayabilirim. “ Zafere Gidilen Yolda Çekilen Çile Mubahtır. “ ; yani bir şeyleri anında elde etmek bizleri bir süre sonra sıkar. Fakat, elde etmek için uğraştığımız her şeyin değeri, önemi bizim için çok farklıdır. Bu durum hayatımızın bütün dönemleri için geçerlidir.

Sohbet Sitesine Çevrem Kötü Gözle Bakıyor

Evet, bu gibi durumlar gerçekten de çok meydana geliyor. Herkes sohbet odalarının kötü bir yer olduğunu düşünüyor. Onların anlamadığı nokta ise, sohbet sitelerine sosyal medya platformundan ne farkı olduğu.

Reel hayatta, sohbet platformlarında, sohbet sitelerinde yani kısacası dünya çevresinde her şeye kötü gözle bakılıyor. Sürekli örnek vermek istemiyorum fakat bu duruma da şöyle bir örnek ile sizlere açıklamak istiyorum. Sigara içen birine “ Sigara çok zararlıdır ” deseniz size vereceği cevap; “ Ne zararlı değil ki “ olur. Bence bu yaklaşım doğru bir yaklaşımdır. Çünkü, gerçekten de öyle her yiyecek, her içecek hatta giysiler bile insan hayatına zarar verebiliyor. Şuan biraz daha anlamış olmanız gerekiyor. Her şey kötü, her şey de biraz kötülük vardır. Önemli olan sizlerin iyiliği ortaya çıkarmanızdır.

Sohbet Odası ‘nın Sosyal Medyadan Farkı Nedir?

Sohbet sitesinde, bir insanla tanışırken ne fiziksel özelliklerini, ne maddi özelliklerini ne de kendi ile ilgili hiçbir şeyi bilmeden tanışmaya başlıyorsunuz. Fakat bu sosyal medyada bu şekilde değildir. Yine en basit örneği olarak instagram da olan profil bilgileri, adı, yaşı, burcu vb. birçok özelliği yer almaktadır. Bu durumda insan da bir heyecan bırakmaz.

Sohbet siteleri kullanıcıları, insanları yargılamadan insanlarla sohbet ederler. Sosyal medya da ise her daim her konuda bir yargılama vardır. Özellikle siyasi konuşmalar sosyal medya da çok fazladır. Fakat sohbet adreslerinin sohbet odaları yani tüm kullanıcıların ortak mekanında siyaset, +18 vb. rahatsız edici konulardan konuşmak kesinlikle yasaktır.

Sohbet Adresinde Siyaset Konuşamaz mıyım?

Ortak salonlarda, yani tüm kullanıcıların kullandığı, sohbet ettiği, diyalog kurduğu kanallarda yasaktır. Fakat “özel” denilen bir bölüm vardır. Konuşmak istediğin kullanıcının nickinin üstüne çift tıklayarak, o kişinin özeline gitmiş olursun. İşte o zaman senin ve karşındakinin istediği her hangi bir konuyu rahatlıkla konuşabilirsin.

Sohbet Sitesi Bana Ne Katar?

Bu kişinin kapasitesi ile ilgilidir. Yani öğrenmek istediği şeye göre değişiklik sunar. Dünyanın her yerinden giriş yapılabilen sohbet odaları din, dil, ırk fark etmeksizin birçok kişinin ilgi odağıdır. Burada farklı kültürden insanlarla sohbet ederek genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Sohbet odaları yeni arkadaşlıklar, yeni kültürler ile tanışmanın dışında birçok oyun da oynayabilirsin. Farklı oyun kanalları ile kullanıcılarını tatlı bir rekabete götürür ve eğlenirken öğrenmenin tadını yaşarsınız.

 

Evet değerli okuyucularımız, sizlere birkaç sorunun cevabını vermeye çalıştık verebildiysek ne ala memleket.  Gevezeyiz.Net ailesi olarak birçok yeni kullanıcı arıyoruz. Burada sizlere kaliteli bir sohbet yaşatmak istiyoruz.

Beğen Paylaş!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
636 okuma
24 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?