WordPress cms programı ile ilgili bilmedikleriniz?

WordPress bir GPL lisanslı olarak PHP ve MYSQL kullanılarak yazılmış kişisel bir yayın sistemidir. B2 ve cafelog projesinin devamıdır. Bir CMS(Content Management System yani İçerik Yönetim Sistemi’dir)
Amaç sadece makale yazma ve düzenleme ya da blog sistemi olarak değil, her türlü farklı içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. En güzel özelliği ise arama motoru Google tarafından hızlı indexlenir ve sayfa açılışı da oldukça hızlıdır. WordPress yazılımı ve kökü 2001 yılına yakındır.
Kullanıma bakmak gerekirse hız ve geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup, açık kod kaynak yazılımına katılan bir aktif toplulukla geliştirilmektedir.
Son güncellemesin de WordPress üzerinden yeni ortam düzenlemelerinde ses ve video çalma benzeri canlı bileşen öznizlemelerinden de galeri önizlemesine kadar bir çok yeniliklere sahip olmuştur.
Wordpress Özellikleri
Tam anlamıyla özel ve güçlü bir kişisel yayım platformudur ve internette bir yayımcı olarak ele alınmış kullanıcının tecrübesini mümkün olduğu kadar çekici hale getirmek için tasarlanmış bir çok özelliklere sahiptir. Tamamıyla özgür bir şekilde dağıtım yapılan, standart, hızlı, hafif ve kişisel ayarlarıyla ve tamamen istenilen özelliklere göre değiştirilebilir çekirdeğiyle bir yayım platformu sunmaktadır. Her kullanıcı kendi ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda temalar üretip kullanabilmektedir. Bu alanda WordPress, rakiplerine göre oldukça başarılı ve zengindir. En çok ve en güzel özelliklerinden birisi çok iyi ve geniş kapsamlı dökümasyon a ve dolukça kalabalık ve kişilerin her türlü sorunlarına cevap bulabileceği forumlarının bulunmasıdır.
Baş Geliştiricileri
Matt Mullenwegg
Mark Jaquith
Andrew Ozz
Peter Westwood
Ryan Boren
Jane Wells
Andrew Nacin

Çekirdek Geliştiriciler
Dion Hulse
Jon Cave
Daryl Koopersmith

Katkıda bulunanlar
Michael Adams
Nikolay Daeton
Mark Jaquith
Donncha O’Caoimh
Andy Skelton
Helen Hou-Sandi

Belgeleme ve destek
Podz
Lorelle
Emekli olmuş geliştiriciler
David House
Alex King
Mike Little
Michel Valdrighi
Owen Winkler
Kurulum ve yükseltim
Wordpress’in en çok beğenilen ve bilinen özelliklerinden olan 5 dakikalık kurulumu ve basitliği kullanım kolaylığı açısından da çok pratik bir konumdadır. Yazılımı en son sürüme yükseltmek kolaydır ve kurulumdan daha kısa bir süre almaktadır.
Eklentiler
Bir çok eklentisi, yükle ve çalıştır mantığıyla işlemektedir. Kendinize göre beğendiklerinizi Resmi WordPress Sitesi Eklentiler adresinden kolayca sitenize kurabilirsiniz.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
710 okuma
23 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?