Veda Hutbesi

 

Hz. Peygamber Miladi 632 yılında Hacca gitmişti. Arafat ovasında toplanan yüzbini aşkın Müslümana bir konuşma yaptı. Burada ashabına veda ettiğiiçin bu Hacca “Veda Haccı” ve bu konuşmaya da “VEDA HÛTBESİ” dendi. Peygamberimiz bu son derece güzel konuşmasında şöyle buyurdu:

 

“Ey insanlar, beni dinleyiniz, belki bu yıldan sonra burada sizinle bir daha buluşamam.

Ey insanlar, kanlarınız ve mallarınız, bu ayınızda, bu ilinizde, bu gününüzün dokunulmazlığı gibi dokunulmaz (her türlü tecavüzden korunmuştur.) İyi bilin ki, Rabbinizin huzuruna çıkacaksınız. O, size yaptıklarınızı soracak.

Benden sonra birbirinizin boyunlarını vuran kâfirlere dönmeyiniz. Söylediklerimi burada bulunan, bulunmayanlara duyursun. Olabilir ki, duyurulan kimse, sözlerimi, bizzat işitenden daha iyi anlar.

Ey insanlar, haram ayını ertelemek, küfürde ileri gitmektir. Kâfirler onunla saptırılır. Haram ayını bir yıl helal, bir yıl haram saymak suretiyle Allah’ın haram kıldığının sayısını çiğnemek isterler. Zaman döndü dolaştı. Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı gündeki haline geldi. Yıl oniki aydır. Bunlardan dördü haram ayıdır. Haram aylarının üçü ardarda gelir. Zü’l-Ka’de, Zü’l-Hicce, Muharrem. Recep ise tektir. Cuma’da ile Şaban arasındadır.

İyi bilin ki, cahiliyye âdetlerinin hepsini kaldırıp ayaklarımın altına aldım. Cahilliye devrinin kan gütmeleri, ayaklarımın altındadır. İlk ayağımın altına aldığım kan davasıi kendi kan davamız olan Abdulmuttalip oğlu Haris oğlu Rabia’nın kan davasıdır. (Süt emmek için Sa’d oğullarının yanına verilen bu çocuğu, Nüzeyl kabilesi öldürmüştü.) Cahilliyye faizciliği de ayaklarmın altındadır. Ayaklarımın altına aldığım ilk faiz, Aldulmuttalib oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Onun faiz alacaklarının tamamını kaldırdım, ayaklarımın altına aldım. Ana mallarınız (ana paranız) sizindir. Ne haksızlık ediniz, ne de haksızlığa uğrayınız.

Kim ki bir cinayet işlerse, kendi aleyhine işlemiş olur. Artık şeytan, sizin yurdunuzda tapılmaktan ümidini kesmiştir. Ancak sizin küçümsediğiniz bazı işlerin yapılmasından hoşlanır. Bunlardan da sakınınız.

Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Hiçbir Müslümana kardeşinin malından onun gönül rızasıyla verdiğinden başkası helal olamaz.

Kadınlar hakkında Allah’dan korkun, onlara iyilik etmeyi birbirinize tavsiye edin. Çünkü onlar, sizin yanınızda emanettir. Kadınlar bir fuhuş yapmadıkça onlara kötülük etmeye hakkınız yoktur. Eğer size, itaat ederlerse onların aleyhine bir yol aramayın.

Sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlarınız üzerindeki haklarınızdan birisi de, namusunuzu korumaları, hoş görmeyeceğiniz kimseyi içeri almamalarıdır. Onların sizin üzerinizdeki hakları da, onlara iyilik etmeniz, giyeceklerini ve yiyeceklerini sağlamanızdır.

Size öyle bir şey bıraktım ki, ona sarıldıkça asla sapmazsınız. Bu bıraktığım şey Allah’ın Kitabıdır.

Size benim hakkımda sorulacak, ne diyeceksiniz?
Senin, (Allah’ın buyruklarını) duyurduğuna, görevini yaptığına, bizlere öğüt verdiğine tanıklık edeceğiz, dediler.

Bunun üzerine Allah’ın Resûlü, şehadet parmağını göğe doğru kaldırıp, insanları işaret ederek, üç defa:

-Şahid ol, Allah’ım, dedi.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.472 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

Yorumlar



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?