Telnet nasıl kullanabilirim ?

 

Telnete Nasıl Girerim ?
/run telnet telnet penceresini açar pencerede uzaktaki server seçilir, server ismi yazılır. login ve şifre

Server Kapalıysa Nasıl Açılır ?
Serveriniz Kapalıysa Açmak Için Telnete Login ve Pass Yazarak giriş yapınız.
cd ircd yazarak klasöre giriniz ( unreal için ircd ) Elite için Elite 3.1.1 Patlink için Patlink 5.*.* Sonra Klasöre ./ircd yazarak Serverinizi açabilirsiniz.

Server Kapatma ?
Serverinizi Kapatmak için Telnete login ve pass yazarak giriş yapınız ps x komutunu yazın. Yanında ./ircd yazan satırdaki Pid numarasına bakın kill -9 pid_numarası şeklinde yazarak serverinizi kapatabilirsiniz.

Servicesler Giderse Nasıl Getiririm ?
Servicesleri çalıştırmak için Telnete Login ve pass yazarak giriş yapınız. cd services yazarak klasöre giriniz. sonra ./services yazınız. Servicesleriniz Ayarladığınız Servera girmiş olacaktır.

Telnetten Oper Admin Eklemek
Eğer Telnetten Serverinizdeki birine Oper veya Admin eklemek istiyorsanız telnete login olduktan sonra cd ircd ardından pico ircd.conf komutlarını yazarak conf’a giriniz ve orda herhangi bir satira 0:*:şifre:nick:flag:0 kullanarak istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Fakat bu işlemden sonra serverdeyken /rehash çekmeyi unutmayın. Bu islemi serverininizin versiyonuna göre /raw write ircd.conf O:*:şifre:nick:flag:0 komutuyla da yapabilirsiniz.

Telnetten Serverin Modt Yazısını Nasıl Değiştiririm ?
Telnetten serverin motd yazısını değiştirmek istiyorsaniz cd ircd ve cd ircd.motd ye girerek istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Telnet Şifresi Değişimi
Telnet şifrenizi değiştirmek için Telnete login ve password yazılarak giriş yapin passwd komutunu yazın. Size önce mevcut şifreniz sorulacaktır.Önce girişte kullandığınız şifreyi yazın. Daha sonra yeni kullanmak istediğiniz şifre sorulacaktır.Yeni şifrenizi giriniz. Güvenlik için yeni şifreniz bir kez daha sorulacaktır.Tekrar giriniz. Işleminiz tamamlanmış olacaktır.(şifreniz en az 6 karakterli ve birbirini takip eden rakam veya harflerden oluşamaz) Passwordunuz değiştirme işlemi tamamlandı.

Auto Join kanalını Ayarlama
Auto Join kanalını ayarlamak için Telnete girdikten sonra sırasıyla şunları yapınız cd services ardından cd data sonra pico services.conf çıkan yazılar arasında AutoJoinChan “zurna” türünde bi yazı çıkacaktır. zurna yerine yazdığınız kanala userlar otomatik girecektir. Hiçbir kanal istemiyorsanız satırın başına # işareti koyunuz ( yani #AutoJoinChan “kanal” ). ctrl-x sonra y yazıp kaydettikten sonra değişikliklerin aktif olmasi icin serverda ve services admin veya root iken /msg operserv restart yazmanız gerekmekte.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.120 okuma
16 Temmuz, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?