Sosyal Sorunlar

Sosyal hayatımızdaki sıkıntılar yaşın, çağın, yeni gelişmelerin ışığında değişiyor. Özellikle gelişen teknoloji ile hayatımızdaki sıkıntılara ek olarak internetin getirdiği sıkıntılar eklendi. Sosyal hayattan birer adım uzaklaşıp kendi içimize kapandık. Bunun önemini tam olarak kavrayamazsak da zamanla izlerini gösteriyor. Yeni gelen nesle baktığımız zaman 90’ların etkisinden oldukça uzaklar. Bizim çocukluğumuzda sokaklarda, top oynayarak, ip atlayarak, arkadaşlarımızla eğlenerek geçirdiğimiz vakti onlar genelde bilgisayar başında geçiriyorlar. Bu da onların sosyal hayattan daha çok kopmalarına yol açıyor. Özellikle gündem konulardan bir haber içlerine kapanmış çocukları görüyoruz. Elbette bunun tersine bu iletişim araçlarını iyi kullanan kendisine fayda sağlar şekilde geliştiren gençler de vardır. Ancak uzmanlar çocukların gelişiminde bu teknolojik araçlardan uzak tutularak daha sosyal ve arkadaş çevresini geliştirir şekilde olması konusunda ebeveynleri uyarıyor.
Sohbetin kaliteli adresi

 

Çocuklardan uzaklaşıp biraz daha yetişkinlere yoğunlaşırsak onlarda da aynısını görüyoruz. Artık yetişkinler de sosyal aktivitelerden uzaklaşıyor. Hayatımızın çoğu anını teknoloji almış durumda. Bunun örneğini arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanlarda görüyoruz. Sohbet etmeyen, konuşmayan bir masa etrafında toplanan fakat birbirlerinin yüzlerine bakmayıp telefonla oynayan gruplar her yerde. Aslında bu durumu çoğu uzman sakıncalı görüyor. Ama insanlar hayatın yoğunluğu, iş hayatının sıkıntılarından biraz uzaklaşma derdinde. Her sohbetin sonu biraz dert biraz efkara dayandığı için kafa dağıtmayı bu yolla buluyorlar belki. Ya da tamamen teknolojik bağımlılık. Dışarda olmak istemeyip kafasını dinlemek isteyen herkes evlerine çekilip biraz vakit öldürmek istiyor. Bunu da sanal ortamlarda gerçekleştiriyor. Son 10 yılda internet üzerinden gelişen sosyal platformlar çok ilerleme kaydetti. Facebook, twitter, instagram gibi uygulamalar herkesi bağımlı yapmış durumda. Sadece paylaşım değil aynı zamanda sohbet imkanı da sağlıyorlar. Bunların yanında chat siteleri de insanları kendine bağlıyor. Bu ortamda yapılan sohbetler insanları hem rahatlatıyor hem de kafa dağıtmalarına yardımcı oluyor. Sohbet sitelerinde hem arkadaş hem sevgili bulabiliyor aynı zamanda eğlenceli vakitlerde geçirebiliyorlar.

Sohbet sitelerine doy ? ;

Sadece sanal sohbet sitelerinde kalmayan bu ilişkilerin reel hayata taşınması da mümkün. Ayrıca bu sitelerde escinsel yetişkinler içinde sohbet etme imkanı sağlanıyor. Belli şehirler için açılan sohbet odaları sayesinde aynı yerde bulunan insanların buluşma imkanı var. Ya da farklı görüşlerini ileri sürmek isteyen, görüşleri ya da istekleri nedeniyle yargılanmak istemeyen kişiler de bulunmakta. Herkesin bir derdinin olduğu bir dönemde dertsiz, keyifli vakit geçirmek isteyenler bu sohbet sitelerine rağbet ediyor. Burada ciddi sohbetler yapabileceğiniz gibi tamamen eğlence ürünü sohbetler de yapabilirsiniz. Yani tamamen sizin tercihinize ya da o günkü modunuza bağlı. İçimize kapandığımız, konuşmamayı tercih ettiğimiz, dışarı bile çıkmak istemediğimiz anlar da bu sohbet alanları bizim için yaratmış gibi. Konuşmak istemediğiniz anlarda odalarda sizlere sağlanan oyun odalarında keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tüm bu imkanlar sayesinde bu sohbet sitelerinde bulunan insanların buraya bağlanmalarını anormal karşılamamak gerek. Daha önceleri sadece bilgisayar ortamında gerçekleşen bu sistemler günümüzün teknolojik gelişmeleri ile beraber mobil alanlara da taşınmış durumda. Artık telefonlarla da bu sitelere girip sohbet etmek mümkün. Teknolojik gelişmelerin daha neler getireceği bilinmez. Ancak her gelişme bizi biraz daha ona bağlıyor. Bu bağımlılık elbette zarar getiriyor. Uzmanlar bu bağımlılıkların hem psikolojik hem sosyal hem de fiziksel olarak bireylere zarar verdiğini düşünüyor. Bu bağımlılıktan kurtulmak için terapiler bile mevcut. İnternet ve teknoloji zamanla her şeyimizi değiştiriyor. Sosyal ilişkilerimizi bu ortamlarda kurar, aşkı burada bulur hale geldik. Yanlış olduğunu düşünenler çoğunlukta olsa da vazgeçemiyoruz.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
696 okuma
24 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?