Sohbetin Yeri ve Zamanı

Her şeyin kendi yeri ve zamanı vardır. Zamansız ve yersiz yapılan her şey uygunsuz olarak değerlendirilir. Sonucunda ya çok büyük hatalar getirir ya da amacımızın dışarısına atıverir o yol bizi.

Tamam her şeyin yeri ve zamanı var. Peki sohbetin yeri ve zamanı olur mu? Olur tabi. Zamansız yapılan bir sohbet, yersiz açılan bir konu tüm hayatımızı değiştirebilir. Bazen istisna olarak ve şans eseri olumlu sonuçlar doğursa da bu durum genel olarak olumsuz neticeleri de beraberinde getirir. Şansın yaver gitmesi belki milyon da bir olacağına göre o zaman sohbet seçeneklerimizde de yerini ve zamanını kollamamız gerekir.

Günlük reel hayatımızda da sohbet odaları içerisindeki görüşmelerimizde de duygu ve düşüncelerimizi söylemeden, yazmadan önce en az iki kere düşünmeliyiz. Neden en az iki diye sorabilirsiniz. Birincisinde tamamen kendi bal-kış açımızdan konuya bakarak, ikincisinde ise karşımızdakinin yerine kendimizi koyarak. Başkasının yerine kendimizi koyabilmek kolay değildir elbet. Hele ki görüştüğümüz kişiyi tanımıyor ya da onun hakkında çok az bilgiye sahipsek. Ama beni hiç tanımayan bir insan bana böyle derse veya bu soruyu sorarsa ben ne düşünürdüm şeklinde objektif bir bakış açısı ile olaya yaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Aksi halde bir anda ağzımızdan çıkan bir söz ya da aceleci davranarak enter tuşuna bastığımız sözler bize yol, su, kdv olarak dönebilir. Artık giden gitmiştir ve dönüşü de yoktur. Eskiden insanlar mektup yazarlarmış birbirlerine. Mektup yazarlarken de düşünmek için epey zamanları olurmuş. Gerektiğinde karalar ya da kağıt değiştirirlermiş. Ancak maalesef ki günümüz teknolojisinde haberleşme internet ortamından sağlanmakta ve insanlar tanışmalarını sohbet odaları içerisinde gerçekleştirmekte. Bizler de teknolojik gelişmelere ayak uydurmalı ve sohbet siteleri içerisinde tanışmalarımızda ve görüştüğümüz insanlar ile sohbetlerimizde dikkatli olmalıyız. Sonradan ah şimdi bu sohbetin zamanı mıydı, bu konuyu açmanın yeri miydi, zamanı mıydı sorularını sonradan kendimize sormak istemiyorsak ve pişmanlığı ortadan kaldırmak istemiyorsak daha dikkatli olmamızda fayda var.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
783 okuma
22 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?