Sohbet Sırasında Tatlı Dil

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır’ sözünü atalarımız boşuna bize miras bırakmamıştır. Gerçekten de tatlı dille elde edilemeyecek hiçbir şey yoktur. Ancak maalesef ki her zaman bize bu durum avantaj sağlamıyor. Özellikle dillerini bal gibi süsleyip bize sunan aldatıcılar, kandırıcılar ve dolandırıcılar bu kalpleri açan gizli kilidi çok iyi biliyor ve bizlere karşı kullanıyorlar. Eğer amacımız kötü değil kalbimiz temiz ise bu anahtar yani tatlı dil anahtarı, işlerimizi yoluna koymamızda, problemlerimizi çözmemizde çok büyük kolaylıklar sağlar. Ama kalbimizin temiz olması sebebi ile de her tatlı dile kanma olasılığımız da vardır ki asıl tehlikeli olan da aslında budur.

Kullanılan Gizli Silah: Tatlı Dil

Dolandırıcıların üzerinde yapılan araştırmalar, mağdurlarını en çok tatlı dilleri ve duygusal olarak kendilerini acındırma taktikleri ile avladıklarını gösteriyor. Demek ki tatlı dil, dolandırıcıları bile amacına götürebiliyorsa, gerçek ve tamamen temiz duygularla belirlediğimiz hedefimize ilerlememiz durumunda bizlere de ne kadar büyük bir kolaylık sağlayabileceği ortadadır. İş görüşmelerimizde ve arkadaşlarımız ile sohbet sırasında tatlı dil kullanmaya özen gösterirsek, hedeflerimize ulaşmamız için kat edeceğimiz yolda kısalacaktır.

Dilimiz Tatlı, Kulağımız ve Aklımız Açık Olsun

Tatlı dilin ne kadar mükemmel ve her kapıyı açan bir anahtar olabildiğini ancak yanlış kullanılması ile birlikte ne kadar da tehlikeli bir silah olabileceğini gördük. O zaman sohbet ederken tatlı dil kullanalım ama aleyhimize karşı, kötü amaçlar doğrultusunda gizli bir silah olarak kullanılabileceğini de aklımızdan çıkarmayalım. Her duyduğumuz güzel söze, tatlı dile kanmayıp sorgulayalım. Karar alırken ve kendimize yol çizerken sadece duygularımızı değil, aklımızı da dinleyelim ve ona danışalım. Kulağımızı açalım, çevremizde olan biten her şeyi dinleyelim ama her duyduğumuza sorgusuz sualsiz inanmayalım.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
871 okuma
22 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?