Sohbet Odaları

Hayat şartlarından dolayı artık gün içinde çoğu zaman sohbet etmeye zaman bulamıyoruz. İş yoğunluğu, yaşanan sıkıntılar herkesi kendi kabuğuna çekilmeye zorladı. Gündemdeki sorunlar da eklenince insanlar dışarda zaman geçirmeye korkar hale geldiler. Bu sorunlar insanların arasındaki iletişim bağını kopararak yalnızlaştırdı. Evde zaman geçirmek için farklı yollar olabilir ama aynı zamanda sohbet edip eğlenmeyi kolaylaştıran uygulamalar bulunuyor. Teknolojik gelişmelerle beraber artık evdeyken de iletişime geçmek, sohbet etmek mümkün. Bunu sağlayan ise sohbet odaları. Bunu sağlayan bir çok site var.

Bu siteler ile odalarda herkesin kendi fikrini özgürce beyan ediyor. Alınan nickname ile kimse kendini tanıtmak ya da kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda değil. Kendini tanıtmadan istenen konuşmanın yapılabilmesi insanlara cazip gelmekte.Bu sohbet ortamlarında günlük yaşamdaki sıkıntılara yer olmaz. Herkes bunu geri bırakarak eğlenceli bir kaç saat geçirmenin peşindedir. Elbette teknolojinin gelişmesi yanında siber suçları da beraberinde getirdi. Bu suçların yeni yeni kendini göstermesiyle internet dünyasına karşı şüpheli yaklaşmamak elde değil. Ancak güvenliği sağlamak için her sitenin sahip olması gereken bazı sistemler var.

Tüm bu güvenlik unsurlarına rağmen bu sitelerde insanları kandırmak amacıyla bulunan kişilerde olabilir. Sanal ortamda herhangi bir ispat gerekliliği olmadığı için kendini farklı tanıtan kişiler bulunabiliyor. Bu nedenle yeterli güveni sağlamak kişisel verileri ve bilgileri herkesle paylaşmamak en doğrusu gibi duruyor. Sizden telefon numarası, kimlik numarası ya da banka kartı numaralarınızı isteyenlerle paylaşmamanız ve bulunduğunuz odanın yöneticilerine gereken şikayeti yapmanız tavsiye edilmekte.Bu odaların zararlarından biri insanların kendini çok kaptırıp reel hayatlarından uzaklaşmaları ve yalnızlaşmaları.

Sohbet odalari ve chat sitelerinin sağladığı farklı faydalar da bulunmakta. Örneğin kendi şehrinizde bulunan insanlar sohbet etmek istiyorsanız bu doğrultuda oluşturulan odalar bulunmakta. Böylece aynı şehirde bulunan sohbet arkadaşlarınızla görüşebilir arkadaşlığınızı hayatınıza taşıyabilirsiniz. Bunun dışında özel ilgi alanlarınız varsa bunlar içinde sohbet odalarında konuşacak kişiler bulabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek isteyenler için de ayrı uygulamalar var. Bu yolla hem farklı ülkeden ve kültürden insanlarla tanışıp, hem eğlenip, hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.Teknolojik gelişmelerin artması ile artık bilgisayarda yapılan tüm işlemler mobil de yapılabilir hale geldi. Zaman kaybetmeden istenildiği zaman her şeyi telefondan yapabiliyoruz. Sohbet odaları içinde bu durum aynı. Artık mobil sohbet ile sohbetinizi telefondan yapabilir, daha sonra bilgisayarda devam edebilirsiniz. Telefona indirilen uygulamalar ile sohbet edilebilir hale geldi. Böylece zaman ya da yer kısıtlaması ortadan kalktı. Sohbet odaları aslında yeni bir kavram değil. 2000’lerin başından beri var. Ancak mobile taşınması henüz çok yeni. Bu sistem üzerinden kurulan devamlı arkadaşlıkların olmasının yanında aşka dönüşüp evlenen çiftlerde mevcut. İnternet üzerinden yapılan tanışma ile yapılan evliliklerin ne kadar doğru olduğu tartışılsa da kimsenin bu sohbet odalarından geri kaldığı yok.:)

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
717 okuma
24 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?