Peygamberimizin İlk Cuma Hutbesi

 

Hamd Allah’a mahsusdur. O’na hameder. O’ndan yardım dilerim. O’ndan günahlarımın affını ve beni doğru yoldan ayırmamasını dilerim. O’na iman ederim. O’nu inkar etmem. O’nu inkar edene düşman olurum. Her bakımdan ortağı olmayan tek Allah’dan başka tanrı olmadığına, Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve Resûl’ü olduğuna şehadet ederim.

Yüce Allah, Resûl’üne peygamberlerinin arkasının kesildiği, ilmin azaldığı, insanların doğru yoldan saptığı, kıyamet gününün yaklaştığı bir zamanda insanlara doğru yolu gösterici olarak gönderilmiştir.

Kim Allah’ a ve Resûl’üne itaat ederse, doğru yola girmiş olur. Kim Allah’ a ve Resûl’üne karşı çıkarsa suç işlemiş ve doğru yoldan sapmış olur. Size Allah’ a karşı gelmekten sakınmanızı tavsiye ederim. Müslümanın Müslümana yapacağı en hayırlı tavsiye, birbirlerini ahiret için hazırlanmaya teşvik etmeleri ve birbirlerine Allah’a asi olmaktan sakınmayı emretmeleridir.

Allah’ın haram kıldığı şeylere yaklaşmayın. Bu söylediklerimden daha güzel bir öğüt yoktur…

Kim Allah’la kendi arasında olan hususlarda gizli ve açık dürüst hareket ederse, bunun sadece Allah’ın hoşnutluğunu düşünerek yaparsa, bu onun için dünyada bir şeref ve ölümden sonra en çok muhtaç olacağı bir azıktır.

Böyle yapmayanlar, ahirette amellerini görmek bile istemeyeceklerdir. Allah sizi kendisine asi olmaktan sakındırır. Allah kullarına karşı çok merhametlidir. Sözünde doğru olan, vaadini yerine getiren Allah, hiçbir sözünden ve vaadinden dönmez.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Benim katımda hükümler değiştirilmez. Ben kullarıma zulmedici değilim.” (Kaf, 50/29)

Gizli, açık, dünya ve ahirete ait işlerde Allah’a karşı gelmekten sakınınız. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah onun hatalarını affeder. Ona büyük mükâfatlar verir. Allah’a karşı gelmekten sakınan büyük bir kazanç sağlamış olur.

Takva, kişiyi Allah’ın gazabından, cezasından ve hoşnutsuzluğundan korur…

Allah size kitabı olan Kur’an’ı öğretti. İnananları ve inkar edenleri tespit için doğru yolu gösterdi. Allah’ın size iyilikte bulunduğu gibi siz de iyilik yapın. Düşmanlarına düşman olun. Allah yolunda hakkıyla cihad edin. Allah, insanlar arasından sizi seçti ve size Müslüman ismini verdi. Allah’ın yardımı olmadan hiçbir şey yapılamaz. Öyleyse Allah’ı çok zikrediniz, gelecek için çalışınız. Allah insanlar üzerinde dilediği gibi hükümrandır. İnsanlar Allah’ın işine karışamazlar. Allah büyüktür. Yüce Allah’ın yardımı olmadan hiçbir kuvvet iş yapamaz.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.333 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?