Osman Gazi

 

Osman Gazi

Osmanoğulları’nın başı, Türk ve Cihan Tarihi’nin en büyük devletlerinden birinin kurucusu olan Osman Gazi 1258 yılında Osman­cık’ta doğmuştur. Namı büyük bir cenk eri olarak tanınmıştı. Babasının ölümü üzerine aşiret beyi olduğu zaman 23 yaşında idi. Osmanlı Devletini kırk yaşında kurdu.

Osman Gazi son derece cesur, kuvvetli iradesi olan bir kumandan ve devlet adamı idi. Orta boylu, esmer, değirmi yüzlü, çatık kaşlı, yassı alınlı, geniş omuzlu idi.

Osman Gazi kırk beş yıl aşiretin ve devletin başında kaldıktan sonra Bursa’ya gidemeden hastalandı, ölüm döşeğinde kü­çük oğlu Orhan’a son sözleri şu oldu:

— Ölünce beni Bursa’da Kale içinde Gümüşlü Kümbet’e göm. Osmanoğulları’nın tahtı Bursa’da kurulacaktır. Seni iyi yetiştirdiğimi zannediyorum. Devleti büyütmek için kılıcın son demine kadar elinde bulunsun. Adil ol, devlet adaletle durur.

Osman Gazi 88 yaşında iken 1362 yılında öldü. Öldüğü zaman küçük oğlu Or­han Bursa’da idi. O gelinceye kadar geçici olarak Söğüt’e gömüldü. Orhan gelince de vasiyetine uyularak Söğüt’ten Bursa’daki Gümüşlü Künbet’e nakledildi.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.417 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?