OP KURALLARI

OP KURALLARI

Madde1.) Görev yapan tüm OP’lar, görev arkadaşlarına ve bağlı bulundukları üstlerine daima “saygı” sınırında davranacaklardır.

Madde2.) Gevezeyiz.NET’de görev yapıldığı süre içerisinde Gevezeyiz.NET Yönetiminin belirlediği script kullanılacaktır.

Madde3.) OP’lar kanallarda bulundukları süre içerisinde sadece kullanılan scripte güvenmeyip görev yaptığı kanalı dikkatlice takip etmekle yükümlüdür. şayet kanal takipsizliği veya gereksiz ban atmak , sohbete engel olmak badnicke alma işlevlerinden dolayı cezai işlem uygulanır.

Madde4.) Diğer görev arkadaşlarıyla saygı çerçevesini asla bozmadan uyum içerisinde çalışacaklardır. Userlerle olan dialoglarını, saygı çerçevesini asla bozmadan uyum içerisinde çalışacaklardır.

Madde5.) Tüm OP’lar Gevezeyiz.NET üst yönetimince alınan kararlara uyma ve kabul etmekle yükümlüdürler.

Madde6.) OP’lar, SOP ve IRCOP’ların denetimine açıktır ve işbirliği içinde olmak durumundadır.

Madde7.) OP’lar temel amaç olarak kanallarda bulunan USER (Kullanıcı)’ların rahat bir ortamda chat yapabilmelerini temin etmek amacı ile hareket etmeli ve bu bağlamda rahatsızlık verecek davranışlarda bulunan kişilere karşı IRCOP ve SOP’ların müdahelesini sağlamak ile yükümlü olduğu kadar, OP’ların keyfi davranışlarına izin vermemekle de yükümlüdür.

Madde8.) Bir kanalda birden fazla OP görev yapıyor olabilir. Bu durumda OP’lar kendi aralarında bütünlüğü, uyumu, ortak hareket etmeyi ve buna göre kararlar almayı sağlamalıdır.

Madde9.) Gevezeyiz.NE üst yönetimi gerek gördüğü durumda (yetersizlik, başarısızlık vs.) OP olarak atanmış kişileri access’lerini tamamen almaya yetkilidir. Bunla ilgili hiç bir hak talep edilemez.

Madde10.) OP’ların tüm sorun ve taleplerinde muhatapları kesinlikle bağlı bulunduğu kanal SOP’larıdır. OP’lar, SOP’ları dışında sorun/taleplerini görüşmeden bir üst idari mevkiide görevli olan ADMİN’lere gelmemelidir.

Madde11.) OP’lar , kanal SOP’larının ve üst birimlerin ikaz, yönlendirme ve önerilerine uymakla yükümlüdürler.

Madde12.) OP’lar , görev yaptıkları sürece #Yönetim kanalında ve Op(@) kanalında durmak zorundadırlar.

Madde13.) OP’lar , Gevezeyiz.NET’de görev yaptıkları sürede nick değiştiremezler. Çok önemli ve acil durumlarda bağlı bulunduğu kanal SOP’unun onayını alarak değiştirebilir.

Madde14.) OP’lar , yetkilerinin bulunduğu kanalda görev yapan IRCOP, Sop ve diğer OP arkadaşları ile önce saygı, yardımlaşma ve uyum içerisinde çalışmakla sorumludurlar.

Madde15.) OP’lar , kanal genelinde üst yönetime, OP’lara ve IRCOP’lara yönelik doğrudan veya dolaylı olarak küçük düşürücü imali sözlerde bulunan, alay ve hakaret eden useri bir kez kanal genelinde yapmaması için uyarır ve şikayetini bildirebileceği che@sohbettur.com mail adresini tavsiye eder devamı halinde kanaldan banlar.

Madde16.) OP’lar , kanalda yapılan sohbeti kasıtlı veya kasıtsız bölüp başka lüzumsuz konulara girmeye çalışanı önce uyarır dinlemezse kanaldan banlar.

Madde17.) OP’lar , kanalda birbirleriyle tartışma gibi ters düşücü hareketlerden kaçınmalıdırlar. Bir OP diğer bir OP’un yanlışını veya kural ihlalini gördüğü taktirde bunu özelden kendisine bildirir, yanlışta ısrar edilirse SOP’lara havale eder.

Madde18.) OP’lar , kanalda alacağı kararları kullanıcıların(USER) yönlendirmesi doğrultusunda almaz. Kurallar doğrultusunda karar verir.

Madde19.) OP’lar , kendi aralarında yetki noktasında hiç bir ayrıcalık almadığından dolayı birbirlerine yaptırım uygulama hakkına sahip değillerdir. OP’lar kendi aralarında çıkan anlaşmazlıkları genelde herkesin önünde olmayıp özelde veya OP kanalında halletmeye çalışırlar. Anlaşmaya gidilemediği taktirde sorun SOP’lara bildirilir.

Madde20.) OP’lar , ehil ve ahlaki kurallara uygun OP adayları tavsiye etme hakkına sahiptir. Adayını teklif eder ancak nihai alım kararı SOP’lara aittir.

Madde21.) Bir global kanalda görevli iken başka bir global kanalda da görevli olmak yasaktır.

Ceze süresi: 3 gün, Tekrarında silinme sebebidir.

Madde22.) OP’lar , kullanıcılar ile ilgili problemlerini genelde çözmek yerine özelde çözmelidir, çözemediği yerde SOP’a başvurmalı

Ceza süresi: Uyarı/3 gün

Madde23.) Global kanallarda (acil durumlar harici) SOP veya IRCOP’un onayı olmadan modları değiştirmek

Ceza süresi: Uyarı/3 gün

Madde24.) Başına buyruk hareket etmek SOP’unden onay/izin almadan yapılan işlem yapmak veya yaptırmak

Ceza: Direk silinme sebebidir.

Madde25.) Ekip arkadaşlarına/Üstlerine/Kullanıcılara karşı agresif ve uygunsuz tavırlar/konuşmalar sergilemek

Ceza Süresi: 7 gün

Madde26.) Şahsi kick/ban atmak

Ceza süresi: Uyarı, Tekrarında silinme sebebidir

Madde27.) SOP veya IRCOP’un ikaz, yönlendirme ve önerilerine uymamak

Ceza süresi: 5 gün

Madde28.) OP’lar , herhangi bir OP tarafından atılmış ‘ban’ı , banlayan OP online olduğu sürece kaldıramaz. Online olmadığı zamanda SOP’una danışarak banı açar.

Ceza süresi: Uyarı/5 gün

Madde29.) OP’lar , yetkisini kendi şahsi veya nefsi çıkarları için hiç bir şekilde istismar edemez. Örneğin; kimseyi kanalına zorla sokamaz, kimseyi kendisi ile konuşmaya zorlayamaz, isteği yapılmadığı takdirde tehdit edemez.

Ceza süresi: Uyarı/7 gün

Madde30.) OP’lar , kendi nick şifrelerini ikinci şahıslarla hiçbir sebeple paylaşamaz/söyleyemez. Eğer şifre değiştirmek gibi sorunları olursa (/MOTD ‘daki) IRCOP veya ADMİN’lerden yardım almak zorundadır.

Ceza süresi: Direk silinme sebebidir.

Madde31.) Gevezeyiz.NET yönetimi gerektiğinde kural ekleme ve kural değiştirme hakkını saklı tutar. Her türlü öneri,istek ve şikayetlerinizi che@sohbettur.com adresine mail yoluyla iletebilirsiniz.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.121 okuma
5 Ocak, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?