Mobil Sohbet

Telefonun hayatımızda ki yerini düşününce bu konuma geleceğini mucidi GrahamBell bile düşünememiştir. İlk amacı haberleşme olsa da günümüzde haberleşmenin yanında çok fazla amaç için kullanıyoruz. Hatta bağımlısı olmuş durumdayız. Telefonun kuruluş amacının haberleşme olduğu düşünülünce şu anda bu özelliği dışındaki tüm özellikleri daha çok ilgimizi çekmekte. Artık tüm işlerimizi onunla yapar, sosyal hayatımızı onla yaşar hale geldik. Bu hayatımıza olan etkisinden önce biraz tarihçesine değinmek gerekir. Telefonun gelişimini biraz incelersek İlk çağlarda duman ya da posta kuşuyla haberleşenleri düşününce fena durumda değiliz gibi duruyor. 1876’da GrahamBell’in ilk telefonu icat etmesiyle birlikte telefonun serüveni başladı.

Bu süreci önce ahizeli telefonlar ardından radyo dalgalı telefonlar ve tuşlu telefonlar takip etti.  Şuan kullandığımız cep telefonlarının icadı ise 1983’lü yıllara rastlıyor. Motorola’nın sunduğu DYNA Tac 8000X Martin Cooper tarafından icat edilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Elbette Motorola bu aşamada tek başına kalmayıp yeni rakipler edindi; Nokia, Ericson, Siemens gibi. Akıllı telefon kabul edilebilecek ilk telefonlardan biri (Motorola Simon)  yine Motorola tarafından ileri sürülse de gerçek anlamda akıllı telefon olan ilk üretim İphone1 oldu. İphone Apple tarafından üretilmiş olup işletim sistemi de İOS’tur.

Gelişmiş özellikleri ile bilgisayardan hiç farkı olmayan bu telefonlar kısa sürede insanlar tarafından kabul görüp benimsendi. Satışlarının yüksek olması nedeniyle 2007’de tanıtılan İphone, şuan 7. Modelini piyasaya sürmüş durumda. Tabiki İphone da kendisine rakipler kazandı; Samsung, LG, Microsoft, Nokia gibi. Telefonların gelişimi bu kadarla kalmayacak gibi duruyor. Hayatımıza yeni giren su geçirmez telefonlar bunu gösterir gibi. Su geçirmez telefonlardan sonra şuan ilgi çeken fikirler ise eğilebilen, bükülebilen telefonlar.

Tabi ki de şimdilik bu telefonların üretimi için çok fazla engel var. Esnek telefonlar için aşılması en zor konulardan biri olan esnek diyot yapımı henüz çok yeni gerçekleşti. Ancak mucitlerin fikirleri arasında bükülebilir telefonlar yerini almış durumda. Telefonun gelişiminin yanında biraz da mobil uygulamaların gelişimini inceleyelim. Telefonun elimizden düşmemesinin gerçek sebebi aslında bu mobil uygulamalar. 1980’lerde cep telefonu yaygınlaşmaya başlasa da şuan ki tarzda mobil uygulamalar henüz ortada yoktu.

Mobil Sohbet Odaları

Telefon denen şey sadece konuşma, haberleşme aracıydı. Günümüzde ise telefonun haberleşme özelliği en son düşünülen özelliklerden biri. Şuan çok önemli olmasa da haberleşme, mesajlaşma o zamanki telefonlar için önemli uygulamalardı. Bunun dışındaki uygulamaları telefonların sistemleri kaldıramazdı. Teknolojinin gelişimi ile bazı uygulamalar bulunsa da bunlar kişiye yükleme imkanı tanınmadan telefonun içinde geliyordu. Bunlar; hesap makinası, takvim, çalar saat gibi. Telefonlarda oyunların oynanmaya başlamasıyla tercih edilmesi de arttı. Oyunlardan kastımız elbette şimdikiler gibi değil. Snake, tetris gibi oyunlardan bahsedilmekte. Java tabanlı işletim sistemlerinin de gelişmesiyle telefon uygulamalarındaki gelişmeler de bununla beraber arttı.

Mobile Sohbet

Teknolojik gelişmelerle beraber telefonların kapasiteleri ve hafızaları da arttı. Medya oynatıcılar sayesinde telefonlar müzik çalar gibi kullanılmaya başlandı. Telefona internetin girmesiyle beraber haberleşme aracı olmaktan çıkarak sosyal bir araç oldu. Mesajlaşma, chat, mobile sohbet uygulamaları telefona olan bağlılığı artırdı. Önceleri sadece bilgisayar ortamında yapılan sohbet ve mobil muhabbet son yıllarda sohbet mobil olanağı ile insanlara kolaylık sağlıyor. Eskiden arkadaş toplantılarında sohbet edilirken artık elimizden telefonlar düşmüyor.

Tüm bu gelişimler telefonu insanın eli ayağı yapmış durumda. Hatta yapılan araştırmalara göre telefona bakmadan geçirilen süre saat değil dakikalarla ölçülüyor. Bu gelişimlerin yanında telefonlara olan bu bağımlılığın da insan hayatına olumsuz etkileri olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte. Ancak belli ki tüm uyarılara rağmen telefonlar ve mobil uygulamalar çoktan hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
707 okuma
24 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

Yorumlar



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?