Kadın Olmak Kadını Anlamak

Kadın Olmak Kadını Anlamak

Dünya üzerinde en zor iş anneliktir, bir bitkiye bakmak gibi değildir çocuklarına bakmak, evcil bir hayvana
bakmak gibi değildir, çocuk bakmak emek ister sabır gerektirir, en büyük fedakarlıklar ister.tatlı rüyalardan, bölünmüş paramparça bir yaşam düzeni, hiç birşeyin saati olmayan günler hatta aylar belkide yıllar gerektiyor annelik.
çocuklar bebekken hastalıkları ile derttirler, çocuk iken yaramazlıkları ile dert, her yaşta her çağda aynı dertler büyürde gider.
Annelikten emeklilik yoktur, nefes aldığın sürecede tüm dürtülerin savunma koruma kollamak ile mükelleftirler Dünyanın her yerinden kadın olmak zordur, sistem kadını ötekileştirir marjinalleştirir fırlatır atar bir köşeye, kadın olmak erkek egemen sistemde kendini güvence altına almış yasaları ile korunup kadını her alanda kullanıp cinsel obje görünümünden bir adım öte düşünülemiyor.
Kadın olmak, diz çöküm çocuk doğurmak erkeğin temel ihtiyaçlarını karşılamak için nefes alıp veren
vücudu kadar sığdığı dünyada hizmetlerin tamamını erkek için yapmakla yükümlü olarak büyür.ülkemizde bölgesel olarakta görebileceğimiz çeşitli fattör ve etken var, karadenizde çay bahçelerinde kadın emekçilerin mücadeleleri ile soframıza kadar gelen vazgeçemeyeceğimiz her bir yudum çayda harcları  vardır, birikimleri devamlı mücadeleleri alın terleri vardır. güneydoğuda reşit olmadan zoraki evlilikler, anadoluda toprağın yeşillendiği her yerde kadını görmek mümkün.

Kadın olmak, kadın olmakla başlayan büyük zorlukları beraberinde getiren yaşam maratonunda gelişen değişen dünyanın en ezileni olmayı getiriyor.Kadını anlamak, kadını anlamak için kendi kendimizce verebileceğimiz örneklerimiz var mı, su gibi akıp giden zaman, hiç bişi sığdıramadığımız yıllar, ya peki geride bıraktığımız taze anılar.

Parmağımızı kapğıya sıkıştırdığımızda 15 saniyelik sızı size 1 gün gibi geldi mi, midenizi üşüttünüz mü hiç,yaşayan bilir, sanki şişleniyor hissi veriyor. kolumuzun kırıldığı, yada diş ağrımız, kadını anlamak için yapmamız gereken tek birşey vardır, onuda yapabilen henüz olmadı ve galiba olmayacakta, kolumuzu bir kaç yerinden kırın aynı anda ayaklarınızdan da bir kaç kemik kırı, işte o zaman kadını anlayabiliriz. çünkü bir kadın doğum esnasında bir insanın 32 kemik kırığına beden felç geçirip ölüme kadar götüren acı çektirir, kadın doğum esnasında 156 kemik kırığına eş değer acı çektiğini biliyormuydunuz, işte kadını anlamanın bir çok farklı yollardan sadece bir tanesi, kadını anlamak kadın olmaktan başka hiç bir şekilde mümkün değil.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
551 okuma
10 Temmuz, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?