IRCOP Kuralları

 

IRCOP Kuralları

1-) IRCOP, yetki verildiği rumuzu ile IRCOP kalabilir. Yersiz ve sürekli nick değişimi yasaktır.

2-) IRCOP, yetkisini hiçbir şekilde başkasına kullandıramaz. Cafe v.b ortamlardan bağlanıyorsa away olduğu zaman operlik durumundan çıkması gerekir.

3-) IRCOP, bilgisayar başından ayrıldığında ( kısa veya uzun süreli ) #Oper kanalına; bilgisayar başında olmayacağını belirtmesi ve “/away” komutunu kullanması gerekir.

4-) IRCOP, kişisel zevkleri, siyasi, dini, fikri ayrıcalıkları ve farklılıklarından dolayı kimseyi ne kanaldan ne de serverden atabilir.

5-) IRCOP, tarafından atılan “BAN”ları atan IRCOP online olduğu sürece diğer IRCOP kaldıramaz. Aciliyet arz eden durumlarda atan IRCOP ile istişare ederek ve müsaadesini alarak açar.

6-) IRCOP, kendisine emaneten verilen yetkiyi hiç bir şekliyle şahsi çıkar ve kişisel zevkleri için istismar edemez. Örneğin; kimseyi kendi kanalına zorla sokamaz, kendi kanal reklamı için global atamaz, ( istisnai durumlar istişare neticesi oluşur ) kimseyi kendisi ile konuşmaya zorlayamaz, yetkisi olmadığı halde kimseye IRCOPluk vaadi vermez, istediği olmadığı takdirde tehdit edemez v.s.

7-) IRCOP, flood, saldırı, küfür, clone gibi aciliyet arz eden durumlarin dışında kanalı +m alamaz.

😎 IRCOP, serverin genel asayişinden sorumlu olup öncelikle kanal OPlarının yetki sahasına gerekmediği müddetçe müdahale etmez. Örneğin; flood saldırısı, küfür saldırısı gibi durumlarda, saldırganlara kanal OPlarının yetkisi dışında kalan serverden uzaklaştırma gibi müdahalede bulunur. Müdahale esnasında taraf tutmadan uzlaştırıcı bir rol alır, kaba ve adab dışı hareketlerde bulunmaz.

9-) IRCOP, şahıslara, kurumlara, topluluklara hakaret ve küfür edilmediği sürece din, mezhep, cemaat, ırk ve millet gibi fikir farklılığından dolayı kimseyi atamaz.

10-) IRCOP, alacağı kararları başkasının yönlendirmesiyle değil mevcut ve geçerli kural doğrultusunda alır.

11-) IRCOP, yetki ve sorumluluk sahasının dışında kalan meselelere karışmaz.

12-) IRCOP, kendi başına kural koymaz, kuralları değişemez. Yetki alan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

13-) IRCOP, istişare ve koordinasyonun randımanli bir şekilde sağlanması amacıyla #oper kanalının yanısıra #ircops, #operhelp ve #yönetim kanalında da bulunma mecburiyeti vardır.

14-) IRCOP, server çatısı altında kurulmuş özel kanalların denetlemesini de yapar. Ancak kurallara aykırı bir durumda hemen müdahale etmez bir üst merciiye bildirir ve istişare eder.

15-) IRCOP, ident ve fullnamelerine dikkat eder. Aşağılayıcı ident ve fullname kullanmaz, kendini pasif göstericek şekilde cümleler eklemez; ident ve fullname istenilen gibi yapılır ancak hostnameler oper girildiğinde ne ise o şekilde kalmak zorundadır.

16-) IRCOP, sohbet kanallarında gerek IRCOPlar gerekse OPlar arasında her türlü tartışma gibi ters düşücü hareketlerden kaçınır. Bir yanlışı veya kural ihlalini gördüğü takdirde o görevliye bunu özelden bildirir ısrarı halinde bir üst merciye havale eder.

17-) IRCOP, imkanı varsa Gevezeyiz Script kullanır, ilk defa kullandığı bir scripti önce kontrol eder. Hali hazırda oto mesaj varsa bunları iptal eder. Kullandığı scriptten doğacak olumsuzluklardan, gayri ahlaki mesajlardan kendi sorumludur. Scripttin oto yapması ve bilmiyor olması mazeret sayılmaz.

18-) IRCOP, server banlarında “sebeb” beyan etmek mecburiyetindedir. Kill/X-line sebebleri kesinlikle hakaretvari belirtilmez. Sebebler kişisel değil aslı ile yazılır. Örneğin: Reklam yapmayınız, uygunsuz konuşmalar yapmayınız v.b

19-) IRCOP, başka oper arkadaşlarının sorumlu olduğu kanal, işlere ve şahıslara hiç bir şekilde müdahale edip; tartışma, kavga olaylarına giremez.

20-) IRCOP, kendi serveri ( Gevezeyiz.NET ) haricinde hiç bir serverde bulunamaz, başka yerlerde yetki alamaz.

21-) IRCOP, kullanıcıların istek, şikayet ve önerileri ile ilgilenir.

22-) IRCOP, sık sık global atmaz, global mesajları ciddi bir şekilde olmalı; sunucu ile alakalı duyurular, önemli maç sonuç duyuruları, bayramlar, sevgililer günü v.s yani sunucunun yanı sıra özel günler için de atılır.

23-) IRCOP, kibar olmaldır, özeline gelen userlerden olsun kanalda olsun kesinlikle argo konuşmaz. (naber la, len, defe, vs.) görüntü kirliliği yaratıcak sohbet kurmamalıdır.

24-) IRCOP, her zaman görev bilincinde olacak ve bunun gerektirdiği şekilde adil ve tarafsız bir tutum sergileyecek; hiçbir hususta görevi kötüye kullanmayacak ve şahsi davranmayacaktır. OP’larına ve Gevezeyz.NET kullanıcılarına iyi örnek teşkil etmek zorundadır.

25-) IRCOP, kendisine yönelik herhangi bir suçlamaya karşı elinde kanıtı olmalıdır.(konuşma logu, print screen)

26-) IRCOP, uzun süreli gelmeme sebeplerini sorumlu oldukları ADMİNlerine memo ile bildirmek zorundadır.

27-) IRCOP, ADMİN’lerin denetimine açıktır ve işbirliği içinde olmak durumundadır.

28-) Tüm IRCOP’lar Gevezeyiz.NET üst yönetimince alınan kararlara uyma ve kabul etmekle yükümlüdürler.
Gevezeyiz.NET sunucusunda yetki alan her IRCOP bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
913 okuma
5 Ocak, 2017
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?