Güvenli Sohbet

Güvenli Sohbet odalarında bilmeniz gereken bazı kurallar var. Bunları göz önünde bulundurarak iletişim kurmanız sizin için faydalı olacağından, bu kuralları sizlere makale yazarak ve detaylı bir şekilde açıklayarak yazmak istedik. Aşağıda detaylı bir açıklama ve anlatım mevcuttur. Keyifle okumanız dileğimizle diyor ve başlıyoruz.
– Yaş sınırı ( Bulunmamanız gereken yerlerde durmamanız gerekiyor )
Sohbet Odalarında yazışmak için 13 yaş üzerinde olmanız gerekmektedir. Küçüklere, ebeveynleri yada vasileri eşlik etmeli ve devamlı kontrol altında tutmalıdırlar. Site kuralları göz önünde bulundurulmalı ve kurallar dışına çıkıldığında siteden uzaklaştırılacağınız bilinmelidir. Chat odalarımızda kural ihlalinde bulunanların ip adresleri 7/24 kayıt altına alınır ve ilgili mercilere ( günlük ve anlık olarak kural ihlaline göre değişir )gönderilir.
– Dikkatli olunuz ( Sanaldaki dostlarda yabancıdır )
Sanal üzerinde yazıştığınız insanlar, ne söylerlerse söylesinler bu onları sizin için yabancı olmaktan çıkarmaz aynı şekilde onlar içinde bu kavram geçerlidir. Sanal arkadaşlar her zaman yabancı insanlardır.
– Özel bilgilerinizi paylaşmayın ( Örnek: nerede yaşadığınız , okulunuz , email adresiniz ,resim , telefon numarası , kredi kartı bilgileri )
Sanalda görüştüğünüz insanlarla iletişimi koparmamız bir bahaneye bakıyor.Bu yüzden hiç bir şekilde sanaldaki arkadaşlarınızla hiç bir şekilde bilgi paylaşımında bulunmayınız.Özellikle gerçek isim yerine her zaman sanalda bir nickname/rumuz kullanırız.
– Sanaldaki insanlarla buluşmayın/görüşmeyin
Sanaldaki insanlarla görüşmek çok tehlikeli olabilir.Özellikle anlık verilen kararlarla yapılan görüşmeler sorun yaratabilir.Eğer 18 yaş altı iseniz veliniz yada bir büyüğünüz ile görüşme alanına gidin.Bu görüşme alanının Halka açık /kamusal ve kalabalık olmasına dikkat edin.
– Webcam kullanımında dikkatli olun
Hiç bir zaman Webcam kullanarak kendinizi çıplak olarak mahrem yerlerinizi göstermeyiniz.Karşınızdaki kişi bu görüntülerinizi kayıt ( kayıt programları ile ) edip size karşı şantaj amaçlı kullanabilir yada sosyal medya / yetişkinlere yönelik içerik paylaşan sitelerde paylaşabilir.
– Şikayet edebilirsiniz.
Sizi rahatsız edenleri ( küfür/şantaj/bilgi çalınmaları ) adminlere/moderatörlere bildiriniz.

 

 

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.048 okuma
23 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?