Chat Siteleri

Hayatın monotonluğundan, işin yoruculuğundan sıkıldığımız zaman koştuğumuz ilk yer arkadaşlarımız ve onlarla sohbet etmek oluyor. Gergin geçen gün içindeki yaşantının ardından herkesin biraz nefes almaya ihtiyacı var. Kimimiz bunları çok kolay insani ilişkiler kurarak sağlarken, bazılarımız ise içine kapanarak daha sakin bir zaman geçirmeyi faydalı görüyor. Gün içinde dışarının trafiğinden, gürültüsünden, kalabalıklığından sıkılınca eve kendimizi zor atıyor hatta tatil günleri evden çıkmak istemiyoruz.Evde zaman geçirirken de sığınacak tek şey de teknolojinin bize sunduğu nimetler oluyor. Yapılan araştırmalara göre teknolojiden uzakta kaldığımızda, kendimizi gergin hissediyor derslerden, yediğimiz öğünlerden, randevulardan ödün veriyoruz.

Chat Odaları

Birkaç dakika dediğimiz de telefon saatlerde elimizden düşmüyor. Yani teknolojinin gelişimi ile beraber sosyal yaşamdan kopmalar arttı. Bilgisayarın, telefonun yerini alan şeyler bulamıyoruz hayatımızı kaplayan bir çok sosyal medya uygulaması var. Facebook, twitter, instagram bunlardan bazıları. Hayatımızda sürekli irtibat halinde bulunamayacağımız arkadaşlarımızla bu platformlarda irtibat halinde kalıyoruz. Böylece onların hayatlarından da daha kolay haberdar oluyoruz. Hatta o kadar çok irtibat halinde oluyoruz ki kim nerde, kimle, ne yemiş, ne içmiş haberimiz var. Ve bu ölçüde chat odalari buyuk rol oynamaktadır.

Evde geçirilen zamanlarda sıkıntıyı gidermenin yolu da bu araçlardan geçiyor.  Evde de yapılabilecek bir çok aktivite var tabi ki. Hoşunuza giden kitapları okuyabilir, film izleyebilir, bilgisayar başında zaman geçirebilir ya da farklı hobiler edinebilirsiniz. Hem evde durayım dışarının fazlalığından uzak kalayım diyor ama aynı zaman da biraz insanlarla konuşmak istiyorsanız da alternatifleriniz mevcut. Bunlardan biri sohbet siteleri. 2000’li yılların başında hayatımıza girmeye başlayan chat günümüzde çok daha sık ve kolay kullanılıyor. 2000’li yıllarda çok fazla bilgisayar kullanımının yaygın olmaması daha doğrusu her evde bulunmuyor oluşu nedeniyle sohbet siteleri çok fazla gelişmemişti. Bilgisayarın az evde olması nedeniyle sohbet sitelerinde çok daha az insan vardı. Bu durumda gelişmesine ve yaygınlaşmasına engel oldu. Belki de çok fazla ihtiyaç yoktu.  Ancak günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, teknolojinin her yaş için anlaşılabilir hale gelmesi durumu değiştirdi. Arama motorlarında yapılan çok basit aramalarla bunlara ulaşmak mümkün.

Herkesin çok kolay ulaşabileceği sohbet siteleri var. Bu sitelerde hem arkadaşlıklar kurabilir, eğlenceli vakit geçirebilir, sohbet edebilirsiniz. Zamanı boşa geçirmek yerine hayatın durağan sıkıntısından uzaklaşmak bu şekilde çok kolay. Elbette bunlar sanal arkadaşlıklar olarak kalmak zorunda değil. Reel hayatınıza da taşıyarak dostluğunuzu ebedi kılabilirsiniz. Bu aşamada önemli olan sohbet sitelerinin güvenli olanlarını tercih etmeniz. Bu sitelerde kendi ilgi alanlarınızla bağı bulunan insanlarla tanışma imkanı bulabilirsiniz. Bunun yanında aynı şehirde bulunduğunuz insanlarla konuşabilir böylece daha rahat görüşme imkanı sağlayabilirsiniz. Aynı takımdan olan renktaşlarınızla futbol sohbeti de yapabilirsiniz. Tüm bu alternatifler sizin tercihinizde. İstediğiniz bir alanda sohbet ederek hayatınıza renk katmak çok zor değil. Bu sitelerden aşk bulmanız bile mümkün. Örnekleri de oldukça fazla. Hem arkadaşlık hem aşk bu sitelerde karşınıza çıkabilir. Elbette burda önemli olan güven duyduğunuz insanlarla bunu gerçekleştirmeniz. Herkesle kişisel bilgilerinizi hemen paylaşmak kimi durumlarda size zarar verebilir. Bu yüzden güvenli sohbet sitelerini tercih etmelisiniz.Bilgisayar teknolojisinin yanında telefon ve diğer araçlar da oldukça gelişti. Özellikle telefonlar son yıllarda gelişim ivmesini artırdı.

Sohbet Siteler

Her işimizi telefon aracılığı ile halletmek mümkün. İnternet bankacılığı, internetten alışveriş, müzik dinleme, kitap okuma, oyun oynama hepsi telefonlara taşınmış durumda. Hayatımızın her alanında bunlardan geri kalmamak ve zaman kazanmak adına her geçen gün gelişimi de devam ediyor. Hatta o kadar hayatımıza girdi ki bağımlı hale geldik. Artık çoğu insanın özellikle ebeveynlerin şikayeti kimsenin elinden telefonun düşmemesi. Arkadaş ortamlarında bile sohbet siteleri ile muhabbet edip eğlenceli vakit geçirmek yerine telefonda zaman harcıyoruz. Hatta ortak görüşmeleri bile telefondan toplu sohbetler halinde yapıyoruz. Elbette bunla ilgili şikayetler var ancak hayatımızdan çıkarmak pek de mümkün değil gibi. Bu kadar gelişimin yanında elbette sohbet siteleri de mobil aşamada karşımıza çıkıyor.

Bazı sohbet sitelerinin aplikasyonları sayesinde mobil sohbet imkanı sağlanıyor. Günlük hayatınızı sürdürürken bilgisayar ihtiyacı olmadan mobil sohbet sayesinde arkadaşlarınızla görüşmeye devam edebilirsiniz. İş zamanlarında, evde olmadığınız zamanlarda yani dilediğiniz vakit sohbet edebilir sanal hayatınıza da devam edebilirsiniz. Yani artık sohbetinizi gerçekleştirebilmek için eve kapanma ya da bilgisayarınıza ihtiyacınız yok. Elbette bu durumda uzmanların önemle üzerinde durduğu konu bağımlılık olmaması. Online oyun bağımlılığı, online sohbet bağımlılığı, internet bağımlılığı, online alışveriş bağımlılığı gibi bağımlılıklar uzmanlarca tehlikeli bulunuyor. Bağımlı olmadan sadece sohbet etmek, arkadaşlık kurmak, eğlenmek, zamanı sıkılmadan geçirmek en doğrusu.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
705 okuma
24 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?