Çelebi Sultan Mehmet

Çelebi Sultan Mehmet

Beşinci Osmanlı Padişahı olan Çelebi Sultan Mehmet, Yıldırım Beyazıt’ın beşinci oğludur. 1387 yılında doğmuş olan Çelebi Sultan Mehmet 1413 yılında tahta geçtiği zaman yirmi altı yaşında idi.

Şehzadeliği ve padişahlığı zamanında 24 defa başarılı muharebeler yapmıştır. Vücudunda kırk tane kılıç, ok ve mızrak yarası vardı. Osmanlı Devleti’ni ikinci defa kurmuş olan Çelebi Sultan Mehmet ancak sekiz sene padişahlık yapabilmişti. 1421 yılında attan düşerek vücuduna felç girmiş olup ve öldüğü zaman henüz 32 yaşında idi. Attan düşerek felce uğramış ve hastalık yüzünden ölmüştü. Cenazesi Edirne’den Bursa’ya götürüldü. Kendi yaptırdığı Yeşil Cami karşısındaki inşa edilen güzel yapıya sahip bir sanat eseri olan türbesine gömüldü.

Çelebi Mehmet’in ölümünü, oğlu Murat gelinceye kadar askerden saklamışlardı. Hatta bundan şüphelenen askere, cenazeyi loşça bir odada tahta oturtarak göstermişler ve arkasına gizlenen adamlar tarafından kolunu, başını sallatmak suretiyle bu hilede muvaffak

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.340 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?