2.Sultan Murat

 

2.Sultan Murat

Çelebi Sultan Mehmet’in büyük oğlu olan ikinci Sultan Murat altıncı Osmanlı Padişahıdır. 1403 yılında doğan Murat babası Çelebi Sultan Mehmet’in ölümü üzerine tahta çıktığı zaman on sekiz yaşında idi. Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük padişahları arasında yer alır. Fatih Sultan Mehmet gibi Osmanlı İmparatorluğunun büyük padişahlarındandır. Orduyu hazırladı. Devleti kuvvetlendirdi, timi, sanatı ve edebiyatı çok sever ve korurdu.

İkinci Sultan Murat aynı zamanda hırsı olmayan bir devlet adamı idi. Üç defa tahttan ayrılarak yerine oğlunu oturttu. Bu hareketleri ile saltanat hırsını yenebilen ender insanlardan biri olduğunu tüm herkese göstermiştir. Osmanlı İmparatorları arasında tahttan kendi arzusu ile ayrılarak çekilen tek padişah unvanını elinde tutmuştur. İkinci Sultan Murat 1451 yılında 48 yaşında iken Edirne’de geçirdiği felç sebebi ile öldü. Ölümünden sonra cenazesini Bursa’ya nakledilerek kendi yaptırdığı camiin türbesine gömüldü.

Be Sociable, Share!

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
1.368 okuma
20 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?